Zwycięzcy biegu w Sejmie

1Trzy najlepsze drużyny Powiatowego Biegu na Unijno-Ekologiczną Orientację zwiedziły już Sejm z poseł Dorotą Rutkowską. Wycieczki na ul. Wiejską w Warszawie były główną nagrodą w imprezie, którą po raz trzeci w czerwcu br. zorganizowały: Gimnazjum nr 3 im. Ignacego Krasickiego i Zespół Szkół nr 4 im. Romualda Sulińskiego w Skierniewicach. Przypomnijmy, w biegu wzięli udział reprezentanci 20 szkół. Zwyciężyły: Szkoła Podstawowa w Bolimowie, Zespół Szkół Integracyjnych i Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Skierniewicach.

Jako pierwsi Sejm w towarzystwie poseł Rutkowskiej zwiedzili uczniowie ze skierniewickiego ZSI. 11 października Damian Dominiak, Adam Zdun i Jakub Skoczek pod opieką nauczycielki pani Katarzyny Sokołowskiej mieli okazję zobaczyć jak pracują politycy. Obserwując obrady Sejmu, przekonali się, jak wiele emocji wzbudzają niektóre tematy. Ogromne wrażenie na chłopcach zrobiła możliwość zobaczenia na żywo wszystkich polityków, łącznie z premierem Donaldem Tuskiem. Młodzi goście pani poseł nie kryli ciekawości, spacerując po sejmowych korytarzach. Byli m.in.: w pomieszczeniach Klubu Parlamentarnego PO, restauracji sejmowej, w której zjedli obiad oraz w domu poselskim, w pokoju, w którym w czasie posiedzeń Sejmu mieszka poseł Dorota Rutkowska.

2

Kolejne dwie zwycięskie drużyny odwiedziły Sejm 8 listopada br. Szkołę Podstawową w Bolimowie reprezentowali: Sylwia Sabatowska, Karol Kozieł i Adam Kozicki pod opieką nauczycielki pani Marzeny Kozickiej. Natomiast z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Skierniewicach na wycieczkę pojechali: Izabela Jurkowska, Mateusz Bakalarski i Dariusz Skroński pod opieką nauczyciela pana Pawła Bełc.

5

Głównym punktem tej wizyty była obserwacja obrad z galerii sali posiedzeń Sejmu. W tym czasie posłowie głosowali w sprawie referendum dotyczącego obowiązku szkolnego 6-latków. W holu głównym sejmowego budynku goście obejrzeli makietę kompleksu parlamentarnych gmachów, tablicę upamiętniającą posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem i gablotę z laskami marszałkowskimi. Sala Kolumnowa, Korytarz Marszałkowski, Sale Wszechnicy Sejmowej, a następnie obiad w towarzystwie poseł Doroty Rutkowskiej również zrobiły wrażenie na uczniach. Nie obyło się bez spontanicznych sytuacji, jak np. wspólne zdjęcie z marszałek Sejmu Ewą Kopacz. Tak, jak wszystkich, gości interesował wygląd hotelowego pokoju posła. Z ciekawością zajrzeli też do kaplicy poselskiej.

3