Zwiedzanie Sejmu w nagrodę

Poseł Dorota Rutkowska zaprosiła do wspólnego zwiedzenia Sejmu czworo laureatów piątej edycji Konkursu literackiego „O laur Bolesława Prusa”. Byli to: Julia Lelonkiewicz, uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 w Skierniewicach,  Alicja Tołomanow z Gimnazjum nr 5 w Skierniewicach, Sylwia Bechcicka,  uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej i Szymon Piotr Viscardi z Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących w Skierniewicach.

Młodzież pojechała do stolicy 11 października. Towarzyszyli jej opiekunowie: Anna Lelonkiewicz-Kubik, nauczycielka z LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach, odpowiedzialna za organizację konkursu i Krzysztof Lelonkiewicz, tata Julii.

Stałymi punktami zwiedzania Sejmu są zawsze: sala obrad, tablica poświęcona parlamentarzystom, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, tablica z godłem Polski, które ocalało z samolotu rozbitego 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem, gablota prezentująca zabytkowe laski marszałkowskie, Sala Kolumnowa i kaplica sejmowa.

Niespodzianką dla gości poseł Rutkowskiej było przede wszystkim spotkanie z wicemarszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską w jej gabinecie, krótka rozmowa z nią i upominki – Konstytucje RP z autografem pani marszałek. Uczestnicy wycieczki zainteresowali się też jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów kompleksu sejmowego – schodami w hallu głównym. Ich balustrada wykończona jest poręczą w kształcie węża, który jest symbolem mądrości. Mówi się, że częste pocieranie poręczy przysparza tej pożądanej przez wszystkich cechy. Zwiedzając gmach Sejmu, laureaci konkursu byli również świadkami otwarcia wystawy poświęconej artyście z Kaszub – Józefowi Chełmowskiemu.

Pobyt uczniów i ich opiekunów przy ul. Wiejskiej w Warszawie zakończył się obiadem.

***

Organizatorem Konkursu literackiego „O laur Bolesława Prusa” jest Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Skierniewicach. Uczestnicy konkursu oceniani są w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, szkoła gimnazjalna i szkoła ponadgimnazjalna. W tym roku dodatkowo była kategoria jubileuszowa, związana z 560-leciem miasta Skierniewice.

fot. Biuro Poselskie Doroty Rutkowskiej