Z pomocą dzieciom Trzeciego Świata

„Wszystkie kolory świata” oraz „Biznes klasa” to dwa projekty, w które zaangażowali się uczniowie Gimnazjum nr 3 w Skierniewicach. 1 marca 2013 r. gimnazjaliści zorganizowali spotkanie w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządu, instytucji kultury, mediów, przedsiębiorcy i politycy wśród nich była poseł Dorota Rutkowska. Uczniowie przygotowali wstrząsające prezentacje na temat losu dzieci w krajach Trzeciego Świata. Głód, brak wody, choroby zbierają śmiertelne żniwo. – W tym czasie gdy trwają nasze prezentacje w Afryce zmarło 21 dzieci – mówiła jedna z młodych prelegentek.


Spotkanie było apelem młodzieży o pomoc dla Afrykańczyków. – Chętnie właczyłam sią do tej akcji. Jestem wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Afryki. Inicjatorami powstania tego zespołu byli nasi koledzy, posłowie John Godson z pochodzenia Nigeryjczyk i Kilion Munjama z Zambii. Znam sytuację w Afryce z bezpośrednich spotkań z osobami, które przyjeźdżają do Polski z prośba o pomoc – mówi Dorota Rutkowska. – Zdecydowałam się kupić 1000 saszetek soli nawadniających (ORS) ratujących życie dzieciom – dodaje.

Na spotkaniu przedstawione zostały lalki własnoręcznie wykonane przez gimnazjalistów. Poprzez zakup jednej ze 180 lalek można przyczynić się do pomocy dzieciom z krajów Trzeciego Świata. Każda z tzw. szmacianek reprezentuje inny kraj, posiada imię i akt urodzenia. Całe spotkanie jest wynikiem współpracy podjętej przez skierniewickie gimnazjum z UNICEF. – Do mojego biura poselskiego trafiła dziś dwójka nowych lokatorów. Jest to laleczka Kasia, Polka, którą wykonała Agata oraz chłopczyk Baraka z plemienia Pigmejów, wykonany przez Olgierda. Nie wiem dlaczego wybrałam akurat te lalki, bo wszystkie były piękne. Najważniejsze, że za ich pośrednictwem pomoc trafi do dzieci w Afryce – mówi pani Poseł.

Koordynatorkami projektów są: Honorata Chojnacka, Elżbieta Bysyngier, Anna Anwajler, Dorota Lis, Justyna Podkoń oraz Jolanta Świderek.