W obronie sądów

Przed Sądem Najwyższym w Warszawie i wieloma innymi sądami w kraju wieczorem 16 lipca odbyły się protesty przeciwko wprowadzanej przez rząd PiS reformie sądownictwa. Uczestnicy zgromadzeń mieli ze sobą świece, z których tworzyli „Łańcuchy światła”. Przed SN swój sprzeciw wyraziło kilkanaście tysięcy osób. Wśród nich byli m.in.: były pierwszy prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz oraz byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepiński i Jerzy Stępień.

Około 50 mieszkańców miasta przyszło też w niedzielę wieczorem pod Sąd Rejonowy w Skierniewicach. Łańcuch światła stworzyła z nimi m.in. Dorota Rutkowska, poseł na Sejm RP. – Nie godzimy się na ograniczanie niezależności sądów. To ogromny cios w demokrację – mówi parlamentarzystka.

Protesty organizowane są przeciwko przyjętym już przez Sejm i Senat ustawom o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych oraz projektowi zmian w Sądzie Najwyższym. Ta ostatnia ustawa uzależni SN od ministra sprawiedliwości i doprowadzi do wymiany zasiadających tam sędziów.

fot. Dziennik Łódzki/skierniewice.naszemiasto.pl