Targi na miarę Europy

Wystawa kwiatów, owoców i warzyw zorganizowana przez Instytut Ogrodnictwa była centralnym punktem XV Targów Ogrodniczo-Rolnych, które odbywały się w ramach Skierniewickiego Święta Kwiatów Owoców i Warzyw. Swoje oferty prezentowało 49 firm. Przez dwa świąteczne dni targi odwiedziło około 12 tys. osób. Kilkaset osób skorzystało z fachowych porad prowadzonych przez naukowców z Instytutu. Patronat nad targami objęła poseł Dorota Rutkowska. Z pewnością magnesem targowym była wystawa. Aranżacje wykonane przez pracowników Instytutu zachwycały pomysłowością, estetyką i artyzmem. Co rok inwencja twórcza zaskakuje zwiedzających. Takie osiągnięcia możemy z powodzeniem prezentować na arenie międzynarodowej. 

Firmy wystawiennicze skupione były generalnie wokół branży ogrodniczej: szkółkarstwo, projektowanie ogrodów, nawożenie i ochrona roślin, ekologia w ogrodnictwie, maszyny i urządzenia dla ogrodnictwa. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też stoiska z produktami żywnościowymi: miody, chrzan, soki świeżo tłoczone, pieczywo. Swoje stoisko miały też skierniewickie ogrody działkowe.

Wystawcy biorący udział w targach zostali nagrodzeni za swoje stoiska, które oceniało jury w składzie: dr Andrzej Holewiński, dr Agnieszka Stępowska oraz prof. dr hab. Paweł Wójcik. Nagroda Patrona Targów Posła na Sejm Doroty Rutkowskiej przyznana została Instytutowi Ogrodnictwa w Skierniewicach za atrakcyjną i bardzo profesjonalną aranżacje stoiska z bogatą kolekcją gatunków i odmian owoców i warzyw oraz kompozycji kwiatowych.

Jak co rok w ramach targów przeprowadzony był konkurs na największy owoc i warzywo. W kategorii warzyw dyniowatych wgrała 167-kilogramowa dynia wyhodowana przez Jana Woźniaka. Nagrode otrzymała również Grażyna Stasiak za kolekcję dyń ozdobnych o wadze 3-4 kg. W kategorii pozostałe warzywa i owoce przyznano nagrody za hodowlę kalarepy – waga 7,4 kg dla Sylwestra Markowskiego, za burak pastewny ważący 9 kg dla Jakuba Dudka i Wojciecha Kwiatkowskiego, 13-kilogramowa kapustę dla Agmieszki Kłobuchwskiej, gruszkę ważąca 680 g dla Wiesławy Żychlak oraz hodowlę jabłek i gruszek o wadze średnio 0,5 kg dla Mariusza Seligi.

fot. Dziennik Łódzki ITS