Sztandar dla OSP Sierakowice Prawe

Fot. Roman Bednarek

To wydarzenie strażacy, szczególnie z pocztów sztandarowych, długo będę pamiętać. Postawa stojąca przeplatana komendami: baczność!, spocznij!, przez trzy godziny w pełnym słońcu i temperaturze 30 st. C – to prawdziwe poświęcenie. Ale czego się nie robi dla kolegów z sąsiedniej jednostki gminnej. Ochotnicza Straż Pożarna w Sierakowicach Prawych (gm. Skierniewice) obchodziła 60-lecie istnienia jednostki i uroczystość nadania jej sztandaru.  W niedzielę, 8 lipca na placu przed świeżo wyremontowaną strażnicą zebrali się mieszkańcy wsi, druhowie strażacy z całej gminy oraz zaproszeni goście.

 Polową mszę św. odprawił ks. dr Paweł Staniszewski z parafii w Bełchowie. W homilii mówił o odpowiedzialności jaką podejmuje strażak wkładając mundur. W niedzielę ochotnikom z Sierakowic prawych przybyło jeszcze jedno zobowiązanie – służba pod sztandarem, który w sposób szczególny jednoczy, ale też nakazuje dbać o jego honor. Poseł Dorota Rutkowska w swoim wystąpieniu życzyła sierakowickim druhnom i druhom, aby pod tym nowym sztandarem czuli się bezpiecznie i dbali o bezpieczeństwo mieszkańców. Kilkudziesięciu strażaków otrzymało odznaki za wieloletnią służbę.

 Wydarzenie niedzielne było też okazją do uhonorowania w sposób szczególny czterech par małżeńskich, mieszkańców Sierakowic, które przeżyły ze sobą co najmniej pół wieku. Są to Państwo:  Zofia i Czesław Magdziarzowie, Janina i Feliks Badełkowie, Teresa i Władysław Madejowie oraz Aniela i Mieczysław Bauerowie. Ci ostatni są małżeństwem od 70 lat. Otrzymali okolicznościowe Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie nadane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

 Uroczystość zakończyły występy dzieci z tutejszej szkoły. Przyjęcie we wnętrzach strażnicy pachnących świeżością przygotowały panie z tutejszego Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Wsi Sierakowice Prawe.