Święto wolności i solidarności w Gdańsku

Tłumy gości z kraju i zza granicy zgromadziły się w Gdańsku 3 i 4 czerwca, żeby wspólnie świętować rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych przeprowadzonych w Polsce 4 czerwca 1989 roku. Z tej okazji na pierwszych 11 dni czerwca zaplanowano w mieście ponad 130 wydarzeń, w tym wykłady, debaty, wystawy, warsztaty, gry rodzinne, koncerty, zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności z przewodnikiem.

4 czerwca na placu Solidarności wokół Pomnika Poległych Stoczniowców stanął stół, przy którym podpisana została Deklaracja Wolności i Solidarności. Tego dnia o godz. 12.00 w całym kraju odśpiewany został hymn narodowy.
– 30 lat wolności! To prawie połowa mojego życia. Tyle dobrego wydarzyło się przez te lata w Polsce – mówi poseł Dorota Rutkowska, która była w Gdańsku w tych ważnych dniach. – Dziś w Gdańsku tyle emocji, tyle pozytywnej energii, tyle wzruszeń, ciekawych dyskusji, cudownych spotkań. Takie właśnie radosne świętowanie 4 czerwca, rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, było marzeniem prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, zamordowanego w styczniu. „Gdybyśmy w 88 roku stracili wiarę w zwycięstwo, to nie wiadomo, w jakim miejscu byłaby teraz Polska” – mówił Donald Tusk. Teraz też nie wolno stracić tej wiary! Nie wolno też zapominać, kto wtedy miał taką charyzmę, aby miliony ludzi poszły za nim – apeluje parlamentarzystka.

fot. Biuro Poselskie Doroty Rutkowskiej