Rocznica apelu generała de Gaulle’a

Poseł Dorota Rutkowska, przewodnicząca Polsko-Francuskiej Grupy Parlamentarnej, złożyła w imieniu Sejmu RP kwiaty pod pomnikiem Charles’a de Gaulle’a w Warszawie. 18 czerwca Francuzi obchodzą rocznicę wygłoszenia w 1940 roku przez generała de Gaulle’a na falach BBC słynnego apelu do narodu francuskiego, wzywającego do dalszej walki. Do wspólnego uczczenia tego wydarzenia zaprosili polskich parlamentarzystów organizatorzy obchodów: Ambasada Francji w Warszawie oraz Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 1. Armii Francuskiej „Ren i Dunaj”.

Pod koniec czerwca 1940 r. Wielka Brytania uznała de Gaulle’a za przywódcę wszystkich Wolnych Francuzów. Natomiast sąd wojskowy 4 lipca 1940 r. skazał zaocznie generała na 4 lata więzienia za namawianie wojskowych do nieposłuszeństwa, a w następnym procesie, 2 sierpnia, za zdradę stanu skazano go na karę śmierci, degradację wojskową i konfiskatę dóbr.

– Charles de Gaulle był przyjacielem Polaków. Walczył o naszą wolność w wojnie polsko-bolszewickiej. Od 1919 do 1921 r. stacjonował w Kutnie i Rembertowie – mówi poseł Rutkowska. – Dziękujemy panu Pierre’owi Levy’emu, ambasadorowi Francji w Polsce, za zaproszenie do wspólnego świętowania – dodaje parlamentarzystka.

fot. Biuro Poselskie Doroty Rutkowskiej