Pożegnanie ambasadora

Pierre Buhler zakończył ponad czteroletnią pracę na stanowisku Ambasadora Francji w Polsce. „Dziękuję Wam, drodzy polscy przyjaciele, za wsparcie i przyjaźń dla Francji, której wielokrotnie daliście wyraz. Zabiorę ich wspomnienie ze sobą, jako najcenniejszy symbol Waszego kraju” – napisał dyplomata w pożegnalnym liście do polskich przyjaciół Francji. 8 września w Ambasadzie Francji w Warszawie odbyło się uroczyste pożegnanie szefa misji dyplomatycznej. Wśród zaproszonych gości była Dorota Rutkowska, poseł na Sejm RP, Przewodnicząca Polsko-Francuskiej Grupy Parlamentarnej.

– Znakomity dyplomata, wnikliwy obserwator przemian w Europie Wschodniej, inicjator i mecenas wielu przedsięwzięć kulturalnych, ekonomicznych, naukowych, gospodarczych, zbliżających nasze kraje, a przy tym wielki przyjaciel Polski i Polaków, biegle władający językiem polskim. Mówiliśmy o nim „Nasz Ambasador” – mówi poseł Rutkowska. – Ja, ze względu na pełnioną funkcję przewodniczącej Polsko-Francuskiej Grupy Parlamentarnej, miałam zaszczyt przez te lata współpracować z Pierre’m Buhler’em – dodaje.

Parlamentarzystka zachowa ambasadora w pamięci przynajmniej jeszcze z dwóch powodów. To właśnie z jego rąk 20 października ubiegłego roku przyjęła nadany przez Prezydenta Republiki Francuskiej Order Narodowy Legii Honorowej. Pierre Buhler odwiedził też rodzinne miasto poseł Rutkowskiej – Skierniewice. W maju 2015 roku wziął udział w obchodach 20-lecia przyjaźni Skierniewic i Chatelaillon-Plage.

Obecnie Pierre Buhler przez kilka miesięcy będzie sprawował stanowisko Sekretarza Generalnego francuskiej delegacji na 71. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Nowym Ambasadorem Francji w Polsce został Pierre Levy.

p-a-f

1

p-a-f-2

fot. Biuro Poselskie Doroty Rutkowskiej

Urząd Miasta Skierniewice