Polska Seniora w województwie łódzkim

Ponad 50 seniorów wzięło udział w spotkaniu z posłankami Platformy Obywatelskiej, które odbyło się w Skierniewicach 7 marca. Marzena Okła-Drewnowicz, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska i Dorota Rutkowska, parlamentarzystki z zespołu konsultacyjnego Projektu Polska Seniora, podzieliły się z zainteresowanymi założeniami programu senioralnego, przygotowywanego przez ich partię.

Punktem wyjścia do rozmów było dziesięć punktów programowych:

– emerytury bez podatku

– zwolnienie ze składek

– bilans 60-latka

– geriatria w każdym województwie

– darmowe szczepienia

– czek opiekuńczy

– urlop wytchnieniowy

– biuro seniora w każdym powiecie

– wsparcie Rad Seniora

– karnet aktywizacyjny.

Seniorzy z uwagą wysłuchali propozycji posłanek, pytali i przedstawiali swoje uwagi. – To są cenne wskazówki dla nas. Tylko w takim bezpośrednim kontakcie możemy dowiedzieć się, czego potrzebują, czego oczekują starsi członkowie naszego społeczeństwa – mówi poseł Rutkowska. – Zespół Polska Seniora ma co robić, aby życie każdego z nas po 60 było godne, abyśmy byli aktywni i cieszyli się jak najdłużej zdrowiem – dodaje.

Skierniewiccy seniorzy otrzymali na spotkaniu koperty życia. Koperta życia to akcja skierowana do osób przewlekle chorych, starszych i samotnych. Polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych i danych osobowych. Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, czyli miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne.

Zgromadzeni spotkali się też z doktor Joanną Krawczyk-Lipiec, z którą mogli porozmawiać o prawidłowym żywieniu.

Podobne spotkania konsultacyjne odbyły się 7 marca w Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim, Radomsku i Wolborzu. Wcześniej zaangażowane w nie posłanki wzięły udział w konferencji prasowej w Biurze Regionu Łódzkiego Platformy Obywatelskiej w Łodzi.