Otwarte drzwi w instytucie

26 czerwca był Dniem Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa w Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach. Jego celem jest prezentacja i popularyzacja badań prowadzonych w skierniewickim IO, przedstawienie m.in.: nowości technologicznych, odmianowych i nowoczesnych metod efektywnej produkcji w sadownictwie i warzywnictwie. W tym dniu odbyła się również konferencja „Problemy nawadniania i fertygacji w gospodarstwach ogrodniczych a ochrona wód”.

– W programie co rok są wycieczki do sadu w towarzystwie specjalistów z instytutu i konsultacje z naukowcami – mówi uczestnicząca w wydarzeniu poseł Dorota Rutkowska. – Dla mnie ten dzień jest zawsze okazją, aby porozmawiać o kondycji naszego Instytutu Ogrodnictwa, o badaniach tutaj prowadzonych, o problemach polskich sadowników, a tych w ostatnich latach niestety przybywa – dodaje.
Sad Doświadczalny w Dąbrowicach to pomysł profesora Szczepana Pieniążka, ojca nowoczesnego sadownictwa, który wiedział jak naukę połączyć z praktyką. Obecnie na 65 hektarach prowadzonych jest ponad 200 doświadczeń. Rośnie tu ponad 6 tys. odmian różnych gatunków roślin sadowniczych. Samych czereśni jest ponad 300.

fot. Biuro Poselskie Doroty Rutkowskiej