Ostatki w Łaznowie

Głośno i hucznie obchodzono ostatni dzień karnawału w powiecie tomaszowskim. 5 marca w sali OSP w Łaznowie w gminie Rokiciny odbyły się XII Powiatowe Ostatki. Z zaproszenia wójta gminy Jerzego Rebzdy i starosty powiatu Mariusza Węgrzynowskiego skorzystała m.in. poseł Dorota Rutkowska.

Nieodłącznym elementem zapustów są konkursowe występy, które cieszą się zawsze zainteresowaniem mieszkańców. Celem konkursu jest ocalenie od zapomnienia tradycji i zwyczajów obrzędowych, promocja gmin powiatu oraz integracja środowisk wiejskich. W tym roku do konkursu zgłosiło się siedem zespołów. Wszystkie grupy zaprezentowały ciekawy program i oryginalne stroje. Pierwsze miejsce i nagrodę główną zdobył zespół „Brzustowianie” z gminy Inowłódz. Specjalne wyróżnienie wójta gminy Rokiciny, nagrodę rzeczową i zaproszenie na najbliższą gminną imprezę otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich Katarzynki i „Sławomir” z gminy Rzeczyca. Pozostałe zespoły zdobyły ex aequo drugie miejsce i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim.

Uczestnicy ostatków biesiadowali przy suto zastawionych stołach przygotowanych przez panie z kół gospodyń wiejskich. Można było skosztować różnych regionalnych przysmaków, np. szczodroków. Te maślane ciasteczka bardzo smakowały poseł Dorocie Rutkowskiej. – Szczodroków próbowałam pierwszy raz. Pyszota. Dziękuję za zaproszenie! – mówi parlamentarzystka.

źródło i fot.: Gmina Rokiciny (facebook), www.rokiciny.net, Biuro Poselskie Doroty Rutkowskiej