O zdrowiu kobiet w Sejmie

8C0A2422.viewKonferencję pod hasłem „Zdrowa Kobieta – silna Polska” zorganizowała w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej Parlamentarna Grupa Kobiet. Na zaproszenie poseł Doroty Rutkowskiej, członkini PGK, w spotkaniu, które odbyło się 19 czerwca br., wzięło udział kilka pań ze Skierniewic.

Celem konferencji było podkreślenie roli kobiet w dzisiejszym świecie, a przede wszystkim uzmysłowienie jak ważne jest systematyczne dbanie o swoje zdrowie, o zdrowie kobiet. Promocja zdrowia, profilaktyka i zapobieganie chorobom – to na te zagadnienia organizatorzy zwrócili szczególną uwagę.

Jako pierwsza głos zabrała marszałek Sejmu Ewa Kopacz, która objęła patronat honorowy nad spotkaniem. Podkreślała jak ważna jest dbałość o własne zdrowie, a profilaktyka i prawidłowy styl życia to rzeczy podstawowe. Również przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet posłanka Bożena Szydłowska apelowała do Polek, aby nie zapominały o badaniach i diagnostyce.

W zorganizowanej po raz drugi w Sejmie debacie, goście najczęściej poruszali kwestie raka szyjki macicy, raka piersi, raka płuc oraz kobiecych chorób układu krążenia. Zwrócili także uwagę na to jak ogromny wpływ na kształtowanie postaw kobiet mają lekarze pediatrzy, ginekolodzy oraz pielęgniarki. To właśnie oni pełnią istotną rolę w motywowaniu kobiet do korzystania z dostępnych form profilaktyki.

Biorąca udział w spotkaniu pisarka Katarzyna Grochola podzieliła się osobistymi doświadczeniami. Jej zdaniem, to nie jest tak, że kobiety nie dbają o swoje zdrowie. Często próbują, ale zraża je m.in. długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, złe warunki w szpitalach, które często nie pozwalają na zachowanie intymności i godności oraz delikatnie mówiąc mało empatyczne zachowanie personelu medycznego.

viewFot. Krzysztof Białoskórski

Z przedstawionych statystyk wynika, że w Polsce mężczyźni żyją średnio ponad 72 lata, podczas gdy kobiety ponad 80 lat. Polki żyją jednak krócej niż kobiety z innych krajów UE. Nowotwory złośliwe, wcześniej były przyczyną zgonów po 50. roku życia, obecnie są dominującą przyczyną śmierci już u kobiet po 30. roku życia. Natomiast pierwszym zabójcą kobiet wśród nowotworów jest rak płuc. Co trzecia kobieta wykonuje cytologię raz na trzy lata, a połowa zdiagnozowanych umiera, ponieważ rak jest zbyt zaawansowany. Kobiety dwa razy częściej niż mężczyźni mają problemy z chorobami stawów, tarczycy, wątroby, a choroby zwyrodnienia stawów są główną przyczyną niepełnosprawności, co eliminuje je z życia zawodowego i towarzyskiego.

W konferencji uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, wybitni eksperci medyczni, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia i organizacji pozarządowych, towarzystwa naukowe, znane Polki oraz dziennikarze. Partnerzy konferencji to Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy oraz Śląska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Zdjęcie0324