Nowa siedziba Policji w Opocznie

opoczno kppPod koniec stycznia poseł Dorota Rutkowska odwiedziła opoczyńskich policjantów. Funkcjonariusze od początku tego roku pracują w nowej siedzibie.

Prace przy budowie komendy powiatowej przy al. Dąbrówki zakończyły się na początku grudnia 2013 r. Inwestycja to ogromne i kosztowne przedsięwzięcie. Dzięki samorządowcom, którzy nie tylko przekazali działkę, ale również dołożyli się finansowo, w drugiej połowie 2011 r. można było ruszyć z budową. Nowa siedziba policji powstała w ramach Programu Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji finansowanego z budżetu państwa. Jego celem jest nie tylko poprawa warunków obsługi obywateli i pracy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, ale również stworzenie jednolitego standardu komend i komisariatów w całej Polsce. – Będę proponować, aby do planu pracy sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych wprowadzić wizytację tej właśnie komendy, jako przykładu właściwie zrealizowanej standaryzacji – mówi poseł Dorota Rutkowska.

Inwestycja pochłonęła około 18 mln zł. Jej główną część stanowi czterokondygnacyjny budynek administracyjny o łącznej powierzchni użytkowej 2.665 m2. Wykonano w niej wewnętrzne instalacje: wodno-kanalizacyjną, c.o., wentylacji mechanicznej i schładzania powietrza obiegowego oraz sygnalizacji alarmowej pożaru. Na terenie komendy powstały również kojce dla psów, z zapleczem, pomieszczeniami gospodarczymi i agregatem prądotwórczym wraz z instalacjami wewnętrznymi (sanitarną i elektryczną). Obok wybudowano 4 garaże i 10 wiat postojowych. Na działce stanął też maszt antenowy i śmietnik. Wykonano tu przyłącza wodno-kanalizacyjne i przyłącza kanalizacji deszczowej wraz z odwodnieniem terenu. Przebudowano też kanalizację teletechniczną. Cała działka została zagospodarowana, ogrodzona i oświetlona. Powstał na niej układ komunikacji wewnętrznej, z parkingami, drogami wewnętrznymi i chodnikami. – Te dość duże pieniądze zostały wydane po prostu z głową. Nowy budynek został wyposażony nowocześnie i co najważniejsze funkcjonalnie. Każde rozwiązanie zostało przemyślane i konsekwentnie zrealizowane. Wiem o tym, bo obserwowałam tę inwestycję właściwie od wmurowania kamienia węgielnego – mówi poseł Rutkowska. – Na podkreślenie zasługuje zaangażowanie komendantów: Janusza Mygi i jego zastępcy Dariusza Szulca. Nie interesowała ich sztampa i powielanie gotowych schematów i efekt jest znakomity – dodaje.

20140129_155931(1)

Nowa komenda to imponujący, nowoczesny, w pełni wyposażony budynek. Tuż za drzwiami wejściowymi znajduje się pokój wizyt (nie wymagających wstępu na teren komendy) oraz recepcja. Za nią mieści się stanowisko kierowania, czyli tzw. dyżurka. Na parterze mieści się sala przeznaczona na posiedzenia sztabu kryzysowego, a także pokój odpraw, związków zawodowych, czy tzw. niebieski pokój – przytulne pomieszczenie z lustrem weneckim przeznaczone na trudne rozmowy z dziećmi. Tu również są pomieszczenia pracowników prewencji, ruchu drogowego, dzielnicowych, funkcjonariuszy zajmujących się wykroczeniami. Również na parterze mieści się areszt, a w jego ramach dwu- i trzyosobowe cele, sanitariaty, pomieszczenia gospodarcze. Pierwsze piętro to m.in. siedziba władz. Tu znajduje się sekretariat komendanta, a także gabinety szefa i jego zastępcy. Tuż obok położone są m.in. pomieszczenia rozliczeń, zaopatrzenia, ewidencji, kadr, pokój rzecznika prasowego i łączności. Tu również mieszczą się pokoje kierownictwa ruchu drogowego i prewencji, a także zespołu prezydialnego do spraw ochrony informacji niejawnych. W drugiej części tej kondygnacji znajduje się przestronna sala konferencyjna. Drugie piętro budynku zajmują głównie kryminalni. Tu mieszczą się pomieszczenia dochodzeniowców, techników itp. Wnętrze budynku administracyjnego utrzymane jest w podobnej stylistyce i jednolitej, stonowanej kolorystyce. Na każdym poziomie znajdują się komfortowe sanitariaty oraz pokoje socjalne. W porównaniu do starej komendy policjanci będą pracować w naprawdę ładnych i komfortowych warunkach. Na miejscu będą też mogli pracować nad poprawą swojej sprawności fizycznej oraz umiejętnością strzelania. W piwnicach mieścić się będzie siłownia oraz strzelnica (te pomieszczenia będą gotowe dopiero za kilka tygodni). Całość objęta jest monitoringiem.