Noc bez wypadku

„Europejska Noc Bez Wypadku” – tak nazywa się akcja, która w tym roku prowadzona była w nocy z 15 na 16 października w klubach dyskotekowych w dużych miastach na terenie wszystkich  krajów Unii Europejskiej.  Dzięki zaangażowaniu  poseł Doroty Rutkowskiej akcja odbyła się również na naszym terenie – w Speed Clubie w Rowiskach k. Skierniewic. Wolontariusze rozdali 70 opasek „trzeźwości” kierowcom, którzy przyjechali na dyskotekę.  Hasło przewodnie akcji brzmiało: „Tankuj tylko auto”.

W dyskotece byliśmy od godz. 22 do 3 rano. Bawi się tu zwykle ponad 1000 osób na dwóch salach. Na początku imprezy założyliśmy niebieskie opaski  70 osobom – kierowcom. Tyle opasek mieliśmy od organizatora akcji, gdyby było ich więcej, bez problemu rozdalibyśmy je. Osoby te zobowiązały się, że nie będą pić alkoholu podczas dyskoteki i bezpiecznie odwiozą swoich kolegów do domu. 40 osób zgłosiło się do nas pod koniec dyskoteki, aby udowodnić, że są trzeźwe. Te, u których alkomat wskazał 0,00, otrzymały koszulkę akcji. Niestety osiem osób z tych 40 było pod wpływem alkoholu, ale zadeklarowały, że nie wsiądą za kierownicę. Warto tu zaznaczyć, że osoby z opaskami nie miały obowiązku  kontrolowania  stanu swojej trzeźwości – to była możliwość.  Na sprawdzenie swojego stanu trzeźwości zdecydowało się też dużo osób bez opasek, oczywiście nie odmawialiśmy im tej możliwości.

– Budujące było to, że właściwie w każdej grupie młodzieży, do której podchodziłam na początku imprezy, był wyznaczony kierowca – mówi Dorota Rutkowska, poseł na Sejm RP. – Zresztą naprawdę łatwo było ich wyróżnić z tłumu. Kiedy stało pięć osób i cztery miały w ręce piwo, wiadomo było, że piąta kieruje – dodaje.

Bardzo dziękujemy wolontariuszom, którzy pracowali z nami tej nocy w Speed Clubie:, Gabrysi  Jasiulewicz, , Marlenie Rutkowskiej, Adzie Światlak, Marcinowi Karwatowi, Michałowi Czapnikowi, Krzysztofowi  Czapnikowi, a także właścicielowi klubu Dariuszowi Tarnowskiemu. W trakcie zabawy świetnie spisali się DJ-e, którzy na bieżąco informowali uczestników o Europejskiej Nocy Bez Wypadku.

Jeśli będzie taka możliwość, za rok, w trzecią sobotę października, włączymy się w tę akcję ponownie.