(Nie)trzeźwi kierowcy na dyskotece

1„Europejska Noc Bez Wypadku” – tak nazywa się akcja, która po raz dziesiąty prowadzona była w nocy z 19 na 20 października. Jej celem jest uświadamianie młodym ludziom, którzy jeżdżą na dyskoteki samochodami, aby po wypiciu alkoholu nie wsiadali za kierownicę. Akcja odbywa się we wszystkich krajach Unii Europejskiej, zawsze w trzecią sobotę października.

Dzięki zaangażowaniu poseł Doroty Rutkowskiej ENBW po raz trzeci zagościła również na naszym terenie – w Speed Clubie w Rowiskach koło Skierniewic. Tu, w trzech salach, bawi się zwykle ponad 1000 osób. Na początku imprezy wolontariusze rozdali 40 opasek „trzeźwości” kierowcom, którzy przyjechali na dyskotekę autem i zgodzili się wziąć udział w akcji. Osoby te zobowiązały się, że nie będą pić alkoholu podczas zabawy i bezpiecznie odwiozą swoich kolegów do domu. Pod koniec dyskoteki dobrowolnemu badaniu alkomatem poddało się 36 osób. Trzeźwi otrzymali w nagrodę koszulkę akcji. Niestety, aż 15 z tych 36 osób było pod wpływem alkoholu. Wszystkie zadeklarowały, że nie wsiądą za kierownicę.

2

Bardzo dziękujemy wolontariuszom, którzy pracowali z nami tej nocy w Speed Clubie: Marlenie Rutkowskiej, Michałowi Czapnikowi i Mikołajowi Zbudniewkowi, a także właścicielowi klubu Dariuszowi Tarnowskiemu. Podczas akcji świetnie spisali się również DJ-e, którzy na bieżąco informowali uczestników dyskoteki o Europejskiej Nocy Bez Wypadku.

Organizatorami akcji Europejska Noc Bez Wypadku są Fundacja Responsible Young Drivers i w Polsce Fundacja KRZYŚ wraz z partnerami.

35