Marsz Seniora – konferencja prasowa

W Biurze Poselskim Doroty Rutkowskiej odbyła się konferencja prasowa na temat I Ogólnopolskiego Marszu Seniora – Skierniewice 2012, oczywiście z kijami Nordic Walking, organizowanego przez panią poseł. Wziął w niej również udział Prezydent Miasta Skierniewice Leszek Trębski, który patronuje imprezie. Na konferencji gościliśmy naszych opiekunów medialnych: Edytę Cieślak i Agnieszkę Kubik z Dziennik Łódzki ITS, Katarzynę Grabowską z Radia Łódź oraz Arkadiusza Kopczewskiego z Radia RSC. Medialnie wspierają nas także: Telewizja Łódź, Radio Victoria i Radio Niepokalanów. Sponsorami są: Bank Spółdzielczy i Estate sp. z o.o..
Skierniewice są miastem bardzo przyjaznym dla seniorów. Jako pierwsze miasto w Polsce powołało Radę Seniorów, która intensywnie współpracuje z samorządem. Prężnie działają cztery kluby seniora oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. – Bardzo chętnie przyłączyłem się do inicjatywy pani poseł. Osoby starsze prowadzące aktywny tryb życia są bardziej pogodne, mniej chorują, angażują się w życie miasta i zawsze będę wspierał ich działania. Poza tym wiem, że za kilka lat będę wiekowo dzielił ich los i też chciałbym potrafić cieszyć się życiem – mówił prezydent Leszek Trębski. Prezydent zapowiedział również, że 14 października odbędzie się w naszym mieście rajd rowerowy dla seniorów, a bal z okazji ich święta jest zaplanowany na 25 października.

Marsz odbędzie się 30 września o godz. 11 w wielu miastach Polski i poprzedzi Dzień Osób Starszych przypadający na 1 października. Skierniewice znalazły się na mapie marszu dzięki zaangażowaniu poseł Doroty Rutkowskiej. – Idea marszu zrodziła się w Parlamentarnej Grupie Kobiet, w której pracuję od początku kadencji. Zorganizowałyśmy dwie konferencje w Sejmie, na które zapraszałam do Warszawy również skierniewiczan. Teraz postanowiłyśmy przenieść nasze przesłanie do miejsc, w których mieszkamy. A tym przesłaniem jest przeciwdziałanie procesowi wykluczenia ze względu na wiek. Mamy nadzieję, że to przedsięwzięcie będzie pomocne w integracji społecznej i pomoże uświadomić wszystkim, że seniorzy są wśród nas i mają takie same prawa w społeczeństwie. Sama również pomaszeruję, tym bardziej, że już dawno kusiło mnie chodzenie z kijkami, a teraz będzie okazja, aby od razu nauczyć się prawidłowo to robić – mówiła Dorota Rutkowska

Marsz skierniewicki odbędzie się w parku miejskim – rejestracja uczestników od godz. 10 przy Bramie Parkowej (ul. Sienkiewicza). Zabieramy ze sobą kije do Nordic Walking. Do rozdania będziemy mieli tylko 30 kompletów, a więc nie dla wszystkich wystarczy i warto mieć swój sprzęt. Rozgrzewkę i instruktaż prawidłowego chodu poprowadzi Anna Ogrodniczak, instruktorka Polskiej Federacji Nordic Walking, mieszkanka Skierniewic. Dla najstarszego uczestnika marszu nagrodę ufundowała Joanna Skrzydlewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego, również patron marszu. Osobą wspierającą nasze działania jest Agnieszka Kozłowska – Rajewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania.

Po marszu zapraszamy uczestników na słodki poczęstunek.