Konkursowa debata młodzieży

phoca_thumb_l_IMG_0531„Młodzi aktywni? Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?” – debata pod takim hasłem odbyła się 1 kwietnia br. w skierniewickiej hali OSiR. Inicjatorami przedsięwzięcia było dwoje uczniów z Gimnazjum nr 3 im. Ignacego Krasickiego w Skierniewicach: Weronika Czechowska i Piotr Sumiński, którymi opiekowała się pani Bożena Szafrańska-Janik. Organizatorzy zaprosili na debatę poseł Dorotę Rutkowską.


Całe wydarzenie było ściśle związane z organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej konkursem o mandat poselski na jubileuszową XX Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży. Głównym założeniem dyskusji było znalezienie wspólnych rozwiązań prowadzących do wzrostu aktywizacji młodzieży w życiu społecznym. W pierwszej części spotkania zaprezentowano wyniki badań aktywności i frekwencji wyborczej Polaków, a także sondę przeprowadzoną na ten sam temat wśród zróżnicowanej grupy skierniewiczan.

phoca_thumb_l_P1100240Fot. Archiwum szkoły

Następnie zaproszonych gości poproszono o odpowiedź na kilka pytań, między innymi: dlaczego młodzi ludzie nie chcą brać udziału w życiu społecznym, co daje człowiekowi aktywny udział w życiu społecznym, czy wiek uzyskania praw wyborczych powinien zostać obniżony? Przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych wykazali się dużym zaangażowaniem w postawione przed nimi zadanie.

phoca_thumb_l_IMG_0728Fot. Archiwum szkoły

Kolejną część debaty stanowiły warsztaty dla samorządów szkolnych, zarówno gimnazjalnych, jak i ponadgimnazjalnych z terenu naszego miasta. Ku zaskoczeniu zaproszeni goście brali czynny udział również w tej części spotkania.

53429e216400a_o

Fot. Archiwum szkoły

Całe przedsięwzięcie zostało pozytywnie ocenione przez wszystkich uczestników. Głównym wnioskiem z przeprowadzonej debaty jest konieczność zwiększenia edukacji w zakresie życia społecznego wśród polskiej młodzieży oraz zaszczepienia w nich zaangażowania w sprawy publiczne.

phoca_thumb_l_IMG_0775

Fot. Archiwum szkoły