Konkurs wiedzy o Sejmie

70 gimnazjalistów ze Skierniewic i powiatu skierniewickiego weźmie udział w Konkursie wiedzy o Sejmie, który wspólnie z Kancelarią Sejmu organizuje poseł Dorota Rutkowska. – Spotykamy się 12 marca o godz. 11 w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach – informuje parlamentarzystka. – Występuję do naszych uczniów z taką inicjatywą już po raz drugi. W ubiegłym roku rywalizowały szkoły ponadgimnazjalne – dodaje.

Honorowy patronat nad konkursem objął Marszałek Sejmu RP Radosław Sikorski, współpatronują: Prezydent Miasta Skierniewice Krzysztof Jażdżyk, Starosta Powiatu Skierniewickiego Mirosław Belina oraz wójtowie wszystkich gmin powiatu skierniewickiego.

DSC03718Uczestnicy ubiegłorocznego konkursu

– Zaprosiliśmy do udziału w konkursie 17 szkół, 14 odpowiedziało pozytywnie. Duże zainteresowanie tą inicjatywą bardzo nas cieszy – mówi Ada Światlak, dyrektor Biura Poselskiego Doroty Rutkowskiej.

Każdą ze szkół reprezentować będzie pięciu uczniów, ale wystartują oni jako indywidualni uczestnicy. Testowe pytania sprawdzą ich wiedzę m.in. z zakresu współczesności polskiego parlamentaryzmu, zadań i funkcji Sejmu i Senatu oraz trybu ustawodawczego.

sejm2

Sala Kolumnowa w Sejmie

– Przed testem młodzież będzie miała możliwość wysłuchać wykładu pracownika Wszechnicy Sejmowej połączonego z prezentacją multimedialną na temat architektury, historii Sejmu i trybu ustawodawczego. Chętni będą mogli obejrzeć wystawę „Z dziejów Sejmu polskiego”. Warto z uwagą podejść do tych propozycji, bo na pewno ułatwią poprawne napisanie testu – podkreśla poseł Rutkowska.

Główną nagrodą w konkursie  jest wycieczka do Sejmu i odtwarzacz mp3. Za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca wręczone zostaną odtwarzacze mp3. Wszyscy uczestnicy dostaną dyplomy i materiały promocyjno-edukacyjne Sejmu.