Ekologia na Forum Programowym KO

Milion ptaków i 100 tys. ssaków morskich ginie rocznie przez plastik. Pewnie nie raz widzieliście wstrząsające zdjęcia okaleczonych fok, które miesiącami cierpiały zaplątane w plastikowe linki, zabawki plażowe. Szacuje się, że w morzach i oceanach dryfuje 100 mln ton śmieci. Każdy z nas może sprawić, aby ich przynajmniej nie przybywało. Zerwij z plastikiem, to tytuł jednego z paneli poświęconych ekologii, podczas dwudniowego Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej.

Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej odbywało się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie 12 i 13 lipca. To były dwa dni merytorycznych dyskusji w 50 panelach tematycznych, w których wzięło udział kilkuset ekspertów. Panel ekologiczny poprowadziła posłanka Agnieszka Pomaska, przewodnicząca Zespołu Parlamentarnego – Zerwij z plastikiem. Panelistami byli: Anna Desogus z Ambasady Czystej Planety, Ewa Chodkiewicz, ekspertka z Fundacji WWF Polska, Izabela Małuszek, kierownik Referatu Marki Miasta Gdańska i dziennikarz Tomasz Surdel. Dyskutowano o tym, co należy zrobić, aby zacząć wreszcie ograniczać zużycie plastiku na świecie. Można to oczywiście robić małymi krokami. Kilkanaście miast w Polsce włączyło się w promocję nawyków eliminujących plastik. Jednym z nich jest Gdańsk, który opracował 10 zasad i konsekwentnie je wdraża rozpoczynając od urzędników.

Jednak konkluzją dyskusji było stwierdzenie, że jedyną drogą do istotnych ograniczeń używania plastiku jest zobowiązanie producentów do zrezygnowania z niego tam, gdzie nie jest on niezbędny.

#ForumProgramoweKO #UzdrowićPolskę