Dziewiąta Europejska Noc Bez Wypadku za nami

50 osób włączyło się do akcji Europejska Noc Bez Wypadku 2012 przeprowadzonej w dyskotece Speed Club w Rowiskach Starych koło Skierniewic w nocy z 20 na 21 października. – 13 osób, mimo deklaracji, że nie będą piły alkoholu, zrobiły to. Mam nadzieję, że posłuchały naszych apeli i nie wsiadły za kierownicę – mówi Dorota Rutkowska, poseł na Sejm RP.

ENBW – to kampania promująca trzeźwość wśród osób bawiących się w dyskotekach, będących tego dnia kierowcami. Akcja odbywa się we wszystkich krajach Unii Europejskiej zawsze w trzecią sobotę października. Jej organizatorami są Fundacja KRZYŚ oraz Fundacja Responsible Young Drivers wraz z partnerami.

– Wolontariusze namawiali kierowców, aby nie spożywali alkoholu, żeby i oni, i ich pasażerowie bezpiecznie wrócili do domu po zabawie w dyskotece – mówi Michał Kopacki, prezes Fundacji KRZYŚ.

– Tym, którzy przyłączyli się do akcji, zakładaliśmy niebieską opaskę na rękę. Osoby z opaskami przed wyjściem z lokalu miały możliwość, podkreślam możliwość, nie konieczność, zbadania się alkomatem – informuje.

Ci, którzy w wydychanym powietrzu mieli 0,00 %, otrzymali od organizatorów kampanii koszulkę. W Skierniewicach Europejską Noc Bez Wypadku już po raz drugi zorganizowała poseł Dorota Rutkowska. Tak jak rok temu akcję przyjął pod dach swojej dyskoteki Speed Club Dariusz Tarnowski.

– Zależy mi na tym, żeby zabawa w moim lokalu była bezpieczna, dlatego chętnie przyłączyłem się do inicjatywy – mówi. Skierniewicka dyskoteka była jedną z 40 w całym kraju, w których przeprowadzono kampanię.

– Z 50 osób, które na początku zabawy założyły opaski na rękę, na koniec przebadać się alkomatem przyszło 36 – mówi Dorota Rutkowska. – Jak się okazało 13 z tych 36 piło alkohol. Nasi wolontariusze namawiali ich, by nie wsiadali za kierownicę – dodaje.