Drzewica miastem od 590 lat

5 maja w Drzewicy, w powiecie opoczyńskim, odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Zwołano ją z okazji 590-lecia nadania praw miejskich. Z najlepszymi życzeniami dla władz miasta i jego mieszkańców pojechała poseł Dorota Rutkowska.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w kościele parafialnym mszą świętą w intencji mieszkańców. Następnie władze samorządowe wraz z mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi przeszli ulicami miasta do Centrum Kultury. Tam zebrani wysłuchali wykładu dotyczącego dziejów Drzewicy, który wygłosił dr Maciej Hubka z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.
Podczas wydarzenia wręczono pamiątkowe statuetki osobom, które od lat przyczyniają się do odtworzenia historii miasta oraz tym, którzy pomagają przy współtworzeniu jego obecnego kształtu i wyglądu. Wyróżnienia otrzymali m.in.: poseł Dorota Rutkowska, wicemarszałek województwa łódzkiego Grzegorz Wojciechowski, wieloletnia przewodnicząca Rady Gminy i Miasta w Drzewicy oraz Honorowy Obywatel Miasta – Maria Teresa Nowakowska, starosta powiatu opoczyńskiego Marcin Baranowski, wójt gminy Gielniów Władysław Czarnecki, ks. Jacek Wieczorek – dyrektor Radia PLUS Radom i ks. Adam Płuciennik – proboszcz parafii Drzewica.
Po zakończeniu obrad Rady Miejskiej młodzież z grup teatralnych Regionalnego Centrum Kultury przedstawiła inscenizację nadania praw miejskich Drzewicy. Na końcu uroczystości otwarto wystawę dotyczącą historii miasta, przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim.

źródło i fot.: Urząd Miejski w Drzewicy