Dożynki Powiatowe w Lipcach Reymontowskich

20130818_134823W tym roku Lipce Reymontowskie były gospodarzem Dożynek Powiatu Skierniewickiego. Akurat w tej miejscowości, gdzie mocno kultywowane są tradycje ludowe, święto plonów miało wyjątkowy charakter. Zagroda lipiecka z kilkoma chałupami krytymi strzechą, posadowiona w starym sadzie – to najlepsza sceneria jaką można sobie wyobrazić na takie właśnie świętowanie. Do tego stroje ludowe, muzyka, proste, wiejskie przysmaki i piękna pogoda. Do wspólnej zabawy wszystkich zachęcała Emilia Krakowska, prawie lipczanka, a na pewno Honorowa Obywatelka Lipiec, od 40 lat często odwiedzająca te strony, uwielbiana i szanowana przez mieszkańców.

– Kiedyś mnie wygoniliście, a teraz tak witacie – żartowała odtwórczyni roli Jagny. Podczas dożynkowej mszy św. aktorka odczytała fragment „Chłopów”. Wszystkie gminy powiatu, a jest ich dziewięć, przygotowały wieńce dożynkowe, obrzędy dożynkowe, a koła gospodyń regionalne smakołyki. Starostowie dożynek: Paulina Białecka i Ignacy Duda, przekazali gospodarzom: staroście powiatu Mirosławowi Belinie oraz wójtowi gminy Jerzemu Czerwińskiemu chleb i miód.

– Dzielcie sprawiedliwie – przykazali.

Tak też się stało. Wszyscy uczestnicy skosztowali chleba maczanego w miodzie.

20130818_135037

20130818_140751

– Snopy zboża ustawiane w kopy i kosy poznikały już z polskich pól. Teraz królują kombajny. To dobrze, że maszyny wyręczają ludzi w ciężkiej pracy, ale serce jednak gdzieś tam wyrywa się do dawnych czasów. Dożynki tutaj, na ziemi lipieckiej, to przykład kultywowania tradycji. Jako osoba, która wychowała się na wsi i która wie, jak smakuje życie wiejskie życzę wszystkim rolnikom szacunku od tych, którzy na co dzień korzystają w wytworów Waszej pracy – mówiła poseł Dorota Rutkowska, która także została zaproszona na uroczystości.

2013_08_18_2906

Dożynki w Lipcach trudno byłoby sobie wyobrazić bez ulubieńców publiczności – Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta z ich popisowym programem. Zespół w ubiegłym roku świętował jubileusz 80-lecia istnienia i pracy artystycznej.

W Lipcach, na dożynkach 18 sierpnia dziś pięknie i radośnie. Wszystkim organizatorom lipieckiego święta należą się gratuluję i podziękowania za miłe przyjęcie.2013_08_18_2829

2013_08_18_2937