Dorota Rutkowska przyjacielem samorządowców

Statuetką „Przyjaciel Samorządowców” nagrodzona została poseł Dorota Rutkowska przez samorządowców Gminy Tomaszów Mazowiecki. W ten sposób doceniono pracę posłanki nad nowelizacją ustawy Prawo energetyczne, dzięki której gminy nie będą płaciły za oświetlenie autostrad i dróg ekspresowych. Gmina Tomaszów ponosi z tego tytułu opłaty na trasie S8 w wysokości ok. 100 tys. zł rocznie. Te pieniądze pozostaną w budżecie i zasilą potrzeby lokalne mieszkańców.

DSC_1003

Poseł Dorota Rutkowska została zaproszona na uroczystą sesję Rady Gminy Tomaszów Mazowiecki związaną z 25-leciem samorządności oraz Dniem Samorządu Terytorialnego obchodzonego 27 maja na pamiątkę pierwszych wyborów samorządowych w 1990 r. Podczas sesji przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Pierścińska przypomniała historię reformy samorządowej w Polsce. Wójt Franciszek Szmigiel podsumował osiągnięcia gminy w minionym 25-leciu.

DSC_1028

DSC_1031

DSC_1038

Uroczystość była też okazją do podziękowania za pracę byłym i obecnym radnym, sołtysom i wszystkim pracownikom samorządowym, a szczególnie tym z najdłuższym stażem. Wśród nagrodzonych znalazła się także poseł Dorota Rutkowska. – Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Nie spodziewałam się. Właściwie to ja chciałam podziękować wójtowi Franciszkowi Szmiglowi za pomoc w staraniach o akceptację zmian ustawowych korzystnych dla samorządu. Problem dotyczy ponad 1400 gmin w Polsce, ale to wójtowie z gmin położonych wzdłuż trasy S8 potrafili skutecznie działać. Sama nie dałabym rady – mówiła posłanka.

DSC_1041

DSC_1049

DSC_1064

Pani poseł przedstawiła zebranym proces przeprowadzenia zmiany w Prawie energetycznym, który odciąży gminy z opłat za oświetlenie autostrad, dróg ekspresowych i części innych dróg krajowych o charakterze tranzytowym. Ten obowiązek przejmie na siebie Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Szacuje się, że w skali kraju te zobowiązania wyniosą obecnie ok. 80 mln zł rocznie. Ustawa trafiła już do podpisu przez Prezydenta RP. Wejdzie w życie 30 dni po ogłoszeniu w Dz.U.

DSC_1074

DSC_1113

DSC_1120

DSC_1126

Poseł Dorota Rutkowska pogratulowała wszystkim tomaszowskim samorządowcom pięknej i konsekwentnej pracy dla mieszkańców gminy. – Reforma samorządowa była najlepszą reformą w ostatnim ćwierćwieczu w Polsce. Pozwoliła dokonać ogromnych zmian w naszym kraju. To tutaj, w gminach najracjonalniej wydawana jest każda złotówka ze środków publicznych. Gratuluję Państwu wytrwałości i życzę dobrych, mądrych decyzji oraz zadowolenia mieszkańców, bo to jest największa nagroda za pracę dla każdego samorządowca – dodała.

Uroczystość zakończył koncert Olgi Bończak. Był też toast i tort jubileuszowy.

Fot. Stefan Marcinkowski