75. rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17 rozpoczął się największy zryw Polskiego Państwa Podziemnego. Tak jak co rok, także teraz, dokładnie 75 lat później, mieszkańcy Skierniewic upamiętnili poświęcenie, odwagę i niezłomność powstańców. W obchodach wzięła udział poseł Dorota Rutkowska.

Główne uroczystości odbyły się na cmentarzu św. Józefa, gdzie znajdują się groby powstańców. W kościele garnizonowym odprawiona została msza święta w intencji powstańców i ojczyzny. W Muzeum Historycznym Skierniewic otwarto wystawę „Skierniewiczanie w Powstaniu Warszawskim”.
W wydarzeniach uczestniczyła Helena Majkowska – ostatnia skierniewicka bohaterka Powstania Warszawskiego oraz Anna Czubatka, która urodziła się na Pawiaku (w niemieckim więzieniu w Warszawie) i spędziła tam pierwsze trzy miesiące życia. Jak zawsze byli też członkowie Szarych Szeregów, którzy z emocjami wspominali czas wojny.
– Na cmentarzu św. Józefa odwiedziliśmy też grób wybitnego skierniewiczanina Aleksandra Główki, żołnierza AK, szaroszeregowca, kawalera Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski – mówi poseł Dorota Rutkowska.
Przed oficjalnymi uroczystościami w Skierniewicach parlamentarzystka złożyła kwiaty i zapaliła znicz przy pomniku więźniów Pawiaka, którzy 31 lipca 1944 roku zostali spaleni żywcem na stacji kolejowej.

fot. Urząd Miasta w Skierniewicach/IloveSKC(fb),

Dziennik Łódzki/skierniewice.naszemiasto.pl

i Biuro Poselskie Doroty Rutkowskiej