65 lat instytutów ogrodniczych

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach 22 listopada świętował jubileusz 65-lecia. Ta jednostka naukowa znana jest na świecie z szeregu osiągnięć naukowych, w tym m.in. hodowlanych: nowych odmian jabłoni, czarnych porzeczek, agrestu, malin czy truskawek. W uroczystości wzięło udział kilkaset osób, wśród nich przedstawiciele polskich ośrodków akademickich, instytutów badawczych z Litwy i Białorusi. W  tym szczególnym wydarzeniu uczestniczyła również poseł Dorota Rutkowska.

Instytut Sadownictwa (później Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa i wreszcie Instytut Ogrodnictwa) i Skierniewice to miejsca mocno związane z życiem profesora Szczepana A. Pieniążka i to właśnie tu bije serce polskiego ogrodnictwa.

Instytut ma w swoim dorobku wiele nowatorskich w skali światowej rozwiązań, które w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju polskiego ogrodnictwa. W Instytucie wyhodowano ponad 200 odmian roślin sadowniczych i warzywnych, które mają znaczący udział na rynku krajowym, jak i światowym.

Sukcesy Instytutu Ogrodnictwa nie byłyby możliwe bez doświadczonej kadry. Obecnie Instytut zatrudnia 470 osób, w tym 39 profesorów, 69 adiunktów i 46 asystentów.

02

03

04

05

06

07

08

fot. Urząd Miasta Skierniewice