25. zlot szaroszeregowców

Jak co roku w czerwcu odbył się Zlot Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Skierniewicach. Za każdym razem na to wydarzenie przybywa mniej uczestników, tym razem było ich kilkunastu. – Niestety, niektórzy zamiast na zlot zgłaszają się do Bozi – mówi ze smutkiem Kazimierz Figat, koordynujący organizację spotkania.

Zlot trwał od 8 do 10 czerwca. Odbył się w skierniewickim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Poświęcony był pamięci poległego podczas Powstania Warszawskiego porucznika Tadeusza Dudzińskiego (pseudonim „Zawieja”), pochowanego na skierniewickim cmentarzu św. Józefa. Gościem honorowym zlotu była wnuczka tego bohatera – Agata Ulanowska i jej syn Mikołaj.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: poseł Dorota Rutkowska, władze miasta, harcerze i uczniowie oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej nr 4 (dawnego Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów). Młodzież podarowała szaroszeregowcom własnoręcznie wykonane serduszka.

Szare Szeregi to kryptonim konspiracyjny ZHP w okresie okupacji niemieckiej i radzieckiej podczas II wojny światowej. Organizacja została powołana 27 września 1939 roku w Warszawie przez grono Naczelnej Rady Harcerskiej.

fot. Urząd Miasta Skierniewice/I love SKC i „Głos Skierniewic i Okolicy”/eglos.pl