100. rocznica urodzin Prof. Szczepana A. Pieniążka

OLYMPUS DIGITAL CAMERAUroczyste obchody setnych urodzin twórcy nowoczesnego sadownictwa rozpoczęły się 9 grudnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba, pracownicy naukowi z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach wraz z dyrektorem instytutu prof. dr hab. Franciszek Adamickim, posłowie na Sejm RP Dorota Rutkowska oraz Mirosław Maliszewski, wiceprezydent Skierniewic Piotr Łyżeń i przede wszystkim rodzina wybitnego uczonego. Z USA przyjechała córka, Emilia Mroczkowska.

– To królewska konferencja, w Zamku Królewskim, o królestwie polskiego sadownictwa stworzonym przez prof. Szczepana Pieniążka – mówił min. Stanisław Kalemba. Minister podkreślał, że nestor polskiego sadownictwa był „wielkim biologiem i humanistą” i „swoją myślą wyprzedził pokolenia, dzięki czemu dzisiaj korzystamy z jego wizji i wiedzy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ta podniosła uroczystość była okazją do przypomnienia znakomitej postaci Profesora i jego dokonań dla polskiego sadownictwa. Na osobiste wspomnienia, bardzo wzruszające, zobrazowane fotografiami z dzieciństwa zdecydowała się córka Szczepana Pieniążka, Emilia Mroczkowska. Swoim wystąpieniem poruszyła wszystkich zebranych. Z kolei prof. dr hab. Augustyn Mika przypomniał profesora jako znakomitego pedagoga, który od pierwszej minuty wykładu potrafił skupić uwagę studentów, jako znakomitego przełożonego, który znał swoich pracowników, potrafił ich w sposób niekonwencjonalny zmobilizować do pracy, wierzył w ich sukces, nie bał się konkurencji z ich strony i potrafił wspierać również w problemach prywatnych. Stanisław Mączewski, sadownik, uczeń Profesora wspominał go jako wizjonera nowoczesnego sadownictwa – człowieka, który potrafił do swoich idei zjednywać ludzi. Potrafił przekonać polskich rolników do nowoczesnych metod uprawy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAŹródło fot.: Marek Nowak

Gospodarz spotkania prof. Franciszek Adamicki zapewniał, że kierowany przez niego Instytut Ogrodnictwa stara się o ciągłe realizowanie dewizy prof. Pieniążka mówiącej o tym, że „to, co powstaje w laboratorium, powinno móc potem znaleźć się w sadzie i ogrodzie”.

2whwg

We wtorek 10 grudnia konferencja zorganizowana przez Instytut Ogrodnictwa przeniosła się do Skierniewic. Tam odbyła się sesja wdrożeniowa w trakcie której omawiane były innowacyjne technologie dostępne w polskim ogrodnictwie. Zaś w gmachu dawnego Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa przy ul Pomologicznej (obecnie Instytut Ogrodnictwa) odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona Szczepanowi Pieniążkowi.

3

Prof. Pieniążek uznawany jest za twórcę nowoczesnego polskiego sadownictwa. Zajmował się pomologią, czyli nauką o właściwościach użytkowych odmian drzew i krzewów owocowych, fizjologią roślin, uprawą drzew owocowych, ochroną sadów. Opublikował blisko 100 prac naukowych. Był założycielem Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach i wieloletnim jego szefem. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk. Zmarł 1 lipca 2008 roku w wieku 95 lat.

estet_zg13_1439

Obecnie Instytut zajmuje się nie tylko genetyką i hodowlą roślin sadowniczych oraz warzywniczych, ale także opracowuje nowe technologie przechowywania i przetwarzania owoców i warzyw, zajmuje się konstruowaniem nowych maszyn do zbioru owoców. Na tym jednak nie koniec, Instytut zajmuje się też tzw. produkcją integrowaną, opracowano już 50 metodyk prowadzenia takiej produkcji. Jest to sposób ochrony roślin przed organizmami szkodliwymi, polegający na wykorzystaniu w pierwszej kolejności metod naturalnych, tak by zminimalizować zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska.

1

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach utworzono w 2011 r. przez połączenie dwóch jednostek badawczo-rozwojowych: Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka i Instytutu Warzywnictwa im. Emila Chroboczka. Obecnie w skład Instytutu wchodzą cztery działy: sadownictwa, warzywnictwa i roślin ozdobnych – mieszczące się w Skierniewicach, oraz dział pszczelarstwa z siedzibą w Puławach.

estet_zg13_1444Źródło fot.: Zbyszek Gradowski

Wspomnienia o prof. Szczepanie A. Pieniążku

Oświadczenie ws. profesora Szczepana Pieniążka